HUDY ambasadorka Petra Růžičková

Petra Růžičková, lezkyně, bouldristka

Tato sympatická lezkyně a bouldristka je pravidelná účastnice bouldrových závodů, kde téměř vždy stojí na bedně. Na základě těchto úspěchů byla zařazena do reprezentace a účastní se také bouldrových závodů v zahraničí, kde se zatím probojovala několikrát do semifinále. Určitě to ale není její poslední slovo, protože na své lezecké výkonosti cíleně pracuje. Petra není ale jen bouldristka. Těžké přelezy sbírá i na skalách ve sportovních cestách a v budoucnu by ráda také zabrousila do těžkých vícedélek. Držíme palce!

 • Narodila se: 1989
 • Žije: Brno
 • Disciplína: Sportovní lezení
 • Koníčky: plavání, kolo, volejbal, běžky, gymnastika, šplhání
 • HUDY ambasador

Výběr přelezů z Petry "lezeckého deníčku"

201620152014
Cesta Obtížnost Styl Oblast
Black Tooth Grin 8a+/b PP Nago
Without Name 8a PP Nago
Cesta Obtížnost Styl Oblast
Black Tooth Grin 8a+/b PP Nago
Without Name 8a PP Nago
Cesta Obtížnost Styl Oblast
Top Gun 10- PP Josefovské údolí
Panychida 9+/10- PP
Josefovské údolí
Hřský měsíc 9+ PP Josefovské údolí
Fuck traverz 7C solo Bahratal

—Závodní úspěchy

201520142013
 • 1. místo ČP pohár v boulderingu
 • 1. místo Ytong Injury České Budějovice
 • 1. místo ČP Lysá nad Labem
 • 1. místo MSR Bratislava
 • 3. místo ČP Plzeň
 • 4. místo ČP Praha
 • 1. místo ČP Praha
 • 1. místo ČP Praha
 • 1. místo Boulder Battle Bratislava
 • 1. místo Salewa rock show Bratislava
 • 1. místo ČP Teplice nad Metují
 • 1. místo ČP Brno
 •  1. místo Mejcup
 • 2. místo ČP Praha
 • 1. místo ČP Praha
 • 3. místo Mistrovství Slovenska, Bratislava
 • 5. místo ČP Zlín
 • 2. místo ČP Teplice nad Metují
 • 2. místo MČR Slaný
 • 2. místo Adidas Praha
 • 1. místo Vertigo open
 • 1. místo Mejcup Brno

Odebírat

ROZHOVOR S PETROU

Jak jsi začala s lezením a proč sis vybrala právě tento sport?

K lezení jsem se dostala na gymplu. Ve škole nám v tělocvičně postavili stěnu a kamarádka mě přemluvila, abych to s ní šla zkusit. Docela se mi to zalíbilo. Členové místního oddílu usoudili, že mi to docela jde a vzali mě na skály. Hned jsem zjistila, že s lezením už nikdy nepřestanu.

Co všechno tě na lezení baví?

Hlavně poznávání nových míst a kamarádů. A taky radost z pohybu. Vždy při lezení zapomenu na všechny starosti. Protože lezení vyžaduje plné soustředění, musí jít všechno ostatní stranou.

Hodně závodíš v bouldering, kde často stojíš na bedně. Znamená to, že se nejčastěji věnuješ této lezecké disciplíně i venku?

To neznamená. Na skalách mě víc baví lezení s lanem a na stěně bouldering. Venku se mi líbí skály, jak jsou vysoký s různou strukturou. Často je krásný výhled a to si potom užívám ten pohled dolů. Proto mě asi hodně lákají i vícedélky. Nějaké jsem už lezla, ale mám trochu strach. Ale ten se dá vždy překonat, tak pokud vše vyjde, tak se letos na nějaké chystám. Ale to neznamená, že venku nebouldruji. Mám ráda Fontáč, Bahrathal nebo Sněžník.

Co považuješ za svůj největší dosavadní úspěch, ať už na závodech nebo ve skalách?

Co se týče závodů, za největší úspěch považuji vítězství na Mejcupu, což se mi povedlo už 4x za sebou. Na skálách se mi letos podařilo vylézt zatím moji nejtěžší cestu, Black Tooth Grin za 8a+/8b. Potěšilo mě, že jsem ji ani nemusela moc nacvičovat. To mě v zahraničí moc nebaví. Vždy mám však největší radost z úspěchu, který se odvíjí od maximálního vypětí. Nejde tedy vždy o vylezené číslo nebo o umístění na závodech, ale hlavně o to, jak se při lezení cítím. Proto mi přijde, že největší radost mám z každé vylezené vícedélky, kdy dojde k velkému fyzickému i psychickému vypětí. Tudíž jako svůj největší úspěch považuji vylezenou cestu v Tatrách s názvem „Chlapcom z Everestu“ za 8+, kterou jsem lezla s Jirkou Švihálkem.

Čeho bys ráda v lezení dosáhla? Jaké máš cíle, plány?

Moc neplánuji. Cílem je být co nejsilnější. Lezení je potom zábavnější a otevírá se tím více lezeckých možností. Chtěla bych se zlepšit v lezení vícedélek a vylézt nějakou v obtížnosti 8a.

Jak vypadá tvůj ideální lezecký den?

Ráno se probudit se sluníčkem, udělat si dobrou snídani, vyrazit do skal, pořádně se zničit, jít na zmrzlinu, okoupat se v řece a večer si uvařit velkou večeři a bavit se s kamarády :)

Když nelezeš, co ráda děláš?

Asi mě naláká jakákoliv jiná činnost. Baví mě všechny sporty. Např. plavání, kolo, volejbal, běžky, gymnastika, šplhání. Letos jsem byla se školou na skialpech a byla jsem nadšená. Dále mě baví výlety na nová místa se psem, práce na zahrádce a večerní grilování se spolubydlícíma.

Studuješ? Plánuješ se věnovat lezení profesionálně?

Zatím studuji, ale už bych měla pomalu končit. Lezení bych se profesionálně věnovala ráda, ale asi to nepůjde, to bych musela ještě hodně „shybovat“. Chtěla bych se časem věnovat něčemu, co mě bude naplňovat a bude to mít smysl. Zatím mám v plánu vyrábět kožené opasky a obojky pro psy. Lezení není jistota, každý stárne a také nejsou vyloučena zranění, tak je potřeba mít něco do zálohy :)

Máš nějaké oblíbené lezecké vybavení?

Jasně mám. Lezečky La Sportiva.

Ptala se Simona Ulmonová

Publikované články

petra-ruzickova-03

Co nového u naší ambasadorky Petry Růžičkové

1.6.2015

Posbírat několik prvních míst na bouldrových závodech, vylézt v Arcu svou nejtěžší cestu 8a+/b, trénink a nové projekty v domácích oblastech… To vše stihla HUDY ambasadorka Petra Růžičková za poslední půlrok. Jak vše probíhalo a co dalšího chystá? Více už od Petry... » Více

Petra Růžičková na SP v boulderingu v Mnichově

Světový pohár v boulderingu v Mnichově očima Petry Růžičkové

19.8.2015

Naše HUDY ambasadorka Petra Růžičková opět odjela poměřit své síly na závody v boulderingu do Mnichova. Tentokrát jí semifinále uniklo jen o vlásek. Obsadila krásné 27. místo a my jí gratulujeme. Teď už ale krátký report od Petry samotné » Více

Petra Růžičková při tréninku

Jak na lezení na umělé stěně? Nechte si poradit od HUDY ambasadorky Petry Růžičkové

7.12.2015

Zaujalo vás lezení? Máte z něj obavu a připadá vám riskantní? Pro strach není důvod, zkuste to. Třeba vám tento článek dodá odhodlání vyzkoušet něco nového a objevit krásu lezeckého pohybu. Zjistíte, že není důvod držet se zpátky a dozvíte se základní informace, které jsou pro začátek potřeba. Takže na lezeckou stěnu můžete vyrazit klidně už zítra. » Více

Petra Růžičková při tréninku

Jak strávila zimu naše ambasadorka Petra Růžičková? Dozvíte se v článku…

14.3.2016

Lezení pro mě znamená být na skalách a to je podle mě ten důvod, proč u tohoto sportu každý vydrží tak dlouho. Často celý život. Pokud mi to zdraví dovolí, budu to mít stejně. I když už občas vykoukne sluníčko, je stále zima, proto se stala bouldrovka prozatím mým nejnavštěvovanějším místem. Letos jsem se rozhodla, že se budu na závody připravovat o něco důkladněji. Přestože se mi vše nepodařilo dodržet tak, jak jsem doufala, myslím si, že to vůbec nevadí. Za deset dní budou první závody českého poháru, takže se teprve uvidí, jaký to mělo efekt. » Více

Petra Růžičková testuje batoh Neon Gear 45 Mammut

Pořádek a přehled v lezeckém batohu? S batohem Mammut Neon Gear 45 to jde…

14.7.2016

Vždy jsem nosila do skal „nějaký batoh“. Takový, do kterého všechno nacpu. Ale až s batohem Neon Gear 45 od Mammutu jsem zjistila, jak je příjemné mít ve věcech přehled a pořádek. Určitě vás taky nebaví neustále se ve věcech přehrabovat a ztrácet tak drahocenný čas a nervy. Pojďme se tedy podívat, jak si s klasickým problémem poradil nový model od Mammutu – Neon Gear 45! » Více

Pin It on Pinterest