Podpořili jsme závod MTBO v Bynovci. A jaký byl?

Český pohár MTBO v Bynovci

Na první závody Českého poháru MTBO 3. - 4. 5. 2014 v okolí obce Bynovec u Děčína dorazilo 325 závodníků z celé ČR, Slovenska, Německa a Polska. Počasí sice bylo chladné, ale jinak "suché" a přálo, místní fotbalové hřiště nabízející kvalitní zázemí a perfektní práce organizátorů KOB Děčín umožnili bezproblémový start do nové sezóny.

Sobotní klasická trať odehrávající se převážně na náhorní plošině nad údolím Labe se sítí velmi rychlých cest nenabídla ani žádné zvláštní mapové záludnosti, takže se jednalo o velmi rychlý závod. V ženách to byla jasná záležitost naší reprezentantky Martiny Tichovské hájící barvy USK PRAHA , která porazila druhou Markétu Drobníkovou – ČZU PRAHA, vracející se po mateřské pauze, rozdílem třídy, třetí skončila Marie Březinová – LKT ŠUMPERK.

V mužích to bylo daleko dramatičtější. Jako první z červené skupiny dorazili do cíle Jirka Hradil – SKOB ZLÍN a krátce za ním Honza Svoboda – SNS SMRŽOVKA, který se na delší dobu ujal průběžného vedení právě před Hradilem, ale jen do chvíle, než dorazil Martin Ševčík – TESLA BRNO. Ten se na rozdíl od prvních dvou jmenovaných vyvaroval větších mapových chyb a jako jediný se dostal pod hranici 100 minut a po zásluze se mohl radovat z vítězství. Zajímavostí je, že Ševčík i Tichovská zvítězili také v úvodním závodu roku 2013 a zatímco Martina pak patřila k oporám reprezentace, Martin se nakonec na Mistrovství světa v nabité české konkurenci ani neprobojoval.

Český pohár MTBO v BynovciZávod pořadatelé zpestřili vypsanou prémií Tondy Pekaře (správce centra závodů) na postupu vinoucím se cca 800 m dlouhou alejí od poslední kontroly do cíle. Nejlepší sprinterské vlohy ukázala Polka Anna Kaminska, v mužích se pak o prémii podělili stejným časem Jirka Hradil a Vojta Ludvík – OK BOR.

Nedělní krátká trať se odehrávala především po menších a pomalejších cestách a vedla také více mezi skály a do údolí Vřesové doliny, takže se jednalo o mnohem pomalejší a techničtější závod než v sobotu. To však nezabránilo Martinu Ševčíkovi, aby opět ukázal všem soupeřům záda a slavil vítězný dabl. Druhý tentokrát Hradil, třetí Ludvík. Zato v ženách se pořadí kompletně proměnilo, Tichovská se po velké chybě propadla a naopak po nepovedené sobotě skvěle zajela a zvítězila další opora reprezentace - Renata Paulíčková – OK JIHLAVA. Za ní pak dojeli Anna Kaminska - POLSKO a Katka Nováková – OK 24 PRAHA.