Míra Duch: Sherpa Cup 2015 aneb z Pece na Sněžku se zátěží

Nejrušnější víkend jara 2015 v Peci pod Sněžkou zahrnoval několik zajímavých sportovních akcí. Pec praskala ve švech. Sobotní den 13. června byl bezesporu zajímavý pro příznivce běhu, cyklistiky a šerpařství. MTB víkend doplnil závod Horské výzvy a tradiční Sherpa Cup, kde opět zvítězil HUDY ambasador Míra Duch.

HUDY ambasador Míra Duch na Sherpa Cup 2015

Sherpa Cup 2015...

V letošním roce se opět na stejné trati závodilo ve třech kategoriích. Ženy vynášely 20 kg, muži 40 kg a 60 kg. Do váhy se tentokrát nezapočítávala krosna, tedy náklad byl o nějaké to kilo těžší. Při registraci každý závodník vyfasoval svou porci balených vod nebo plechovkových nápojů, kterou si dle důkladných propočtů a úvah každý nosič naskládal na připravenou krosnu. Ještě si připevnit číslo, dobře se napít a mohlo se vyrazit.

Startovalo se pod taktovkou starosty Pece po d Sněžkou přesně v 10 hodin dopoledne. Teplotní rekordy padaly po celých Čechách a tak si každý šerpa vzal za cíl vynést svou krosnu až na náš nejvyšší vrchol. Na čas se moc jít nedalo. Hned po startu ze mě začalo téct jako z konve. Potůčky potu stékaly po čepici a po celém těle. U kapličky v Obřím dole už jsem byl celý durch. Oblečení, na které se mohu spolehnout a jsem na něj zvyklý, fungovalo perfektně (po celou dobu závodu mi bylo tak akorát). Minuli jsme kapličku a začalo se stoupat, to už jsem měl soupeře s 60 kg za zády a postupně jsem si budoval slibný náskok. Závaží mě čím dál víc tlačilo do ramen a bolest mi dávala zapomenout na svaly nohou.

Míra Duch: Sherpa Cup 2015Když jsem míjel Kovárnu (důl v Obřím dole), poprvé jsem si odsedl, abych ulevil zádům a ramenům. Říkal jsem si, teď začne peklo. Terén se prudce zvedá a nekonečně stoupá do sedla pod Sněžkou. V tomto úseku jsem sice předběhl pár turistů, ale také jsem myslel, že na bolest ramen pojdu. Tato část při vysoké teplotě zatopila všem. Kdo nepil, ten poznal, co jsou křeče. Kdo se vhodně neoblékl, poznal, co je teplíčko. Nepodcenil jsem nic, než jsem dorazil do sedla, měl jsem v sobě víc jak 2 litry vody a kšiltovku od La Sportivy, která je lehká a vzdušná, zajistila ochranu před teplem.

Závěrečná „rovinka“ po polské cestě na vrchol byla docela pohoda. Poslední metry do cíle jsem si doběhl a v čase těsně nad 2 hodiny, jsem dovláčel 60 kg balených vod pro turisty až na Sněžku. Atmosféra mezi pořadateli a nosiči byla jako vždy perfektní. Každý kdo dorazil na vrchol, odvedl heroický výkon a patří mu obdiv všech, kdo měli možnost se na tomto klání podílet – organizátorů, závodníků, „pomocníků“ nebo jen kolemjdoucích fandů a turistů.

Musel jsem ocenit běžecké boty Helios La Sportiva, které jsou lehké, dobře drží v členitém terénu a perfektně sedí na noze. Tedy, i když jsem měl boty plné potu (vody) dorazil jsem bez jakýchkoliv puchýřů.

Po vyhlášení vítězů jsem nasadil šustku La Sportiva a během v protisměru trati jsem zakončil nádherný a přitom náročný den. Ještě cestou dolů jsem potkával běžce, kteří dobíhali do cíle závodu „Horská výzva“. Nakonec i v tomto závodě zabodoval HUDY a La Sportiva ambasador Radoslav Groh druhým místem.