Šerpa Míra Duch opět vyhrál závod na Sněžku

Na konci ledna se uskutečnil další ročník soutěže horských nosičů Sněžka Sherpa cup 2015. Počasí letos vyšlo na jedničku, soupeři se dostavili a po chvilce vzájemného obdivování krosen soupeřů se mohlo začít závodit. Mezi závodníky samozřejmě nechyběl ani náš ambasador Míra Duch, který opět vyhrál! Jak probíhal závod? Přečtěte si report od Míry Ducha...

DSC_0028

Start přesně v 11 hod. povzbudil všechny závodníky ke krátkému běhu. Holky nesly 15 kg, chlapci :-) 30 kg. Vše v podobě tekutin. Trať byla vytyčena od dolní stanice nové lanovky na Sněžku  - okolo staré lanovky - směr Růžohorky a dále do cíle k poštovně na Sněžku. Sníh byl ušlapaný, tvrdý a  tenisky s dobrým vzorkem (La Sportiva Helios) a nesmeky byly ideální.

Až k dolní stanici staré lanovky překvapivě tempo udávala později první žena ve své kategorii, bylo celkem těžké udržet její tempo. V prudších stoupáních už bylo vše na mužích. Od začátku jsem si vybudovával ostřejším tempem náskok, který jsem výrazně zvýšil v mírnější pasáži od Růžohorek k úpatí závěrečného výstupu na Sněžku. Soupeři byly jako každý rok výborní, nutili mě nepovolovat v tempu, nicméně v závěrečném výstupu už jsem šetřil síly na noční skialpinistický závod. Čas 1:08:30, pokud bude tento závod v příštím roce samostatně bez skialpu, pak bych chtěl pokořit čas 1 hod.

Sherpa Cup 2015

Míra Duch v závodě Sherpa Cup 2015

Závod ČP ve Špindlu...

Po předchozím neúspěchu na Kralickém Sněžníku, kde mě potrápila zřejmě střevní chřipajzna (ten samý den co jsem vyhrál na Sněžce). Tentokrát jsem si vedl podstatně lépe a ve vertikálním závodě jsem se umístil na 3. místě.

Závod se uskutečnil ve Špidlerově Mlýně na promenádě pod sjezdovkou na Medvědín. Start a prezentace byly od sebe celkem vzdáleny, tedy dobré vrchní oblečení bylo důležité, aby se závodník zahřál a nevystydl před startovním výstřelem. Lehká propracovaná Pegasus primaloft bunda perfektně posloužila účelu a během závodu netížila v batohu, to samé platilo i pro kalhoty.

Každý závodník musí nést během závodu povinnou výbavu, kde základními prvky jsou bunda, kalhoty, mikina, lékárna a batoh s pitím. Bez tohoto základního vybavení by do hor neměl vyrážet žádný skialpinista, ať jde nebo nejde na závody.

Přesně v 15 hodin bylo odstartováno. velká skupina závodníků se po širokém startu musela rychle poskládat do užší cestičky, kde se vešly maximálně dvě stopy vedle sebe. Kdo byl vpředu, šetřil síly na složité předbíhání. U tohoto typu závodu je důležité, aby se ve schrumáži po startu neuvolnila lyže z boty. Vázání RSR od La Sportivy se nejenom samo aretuje na chůzi, ale zároveň disponuje blokovací pozicí, kdy lyže nemá šanci uvolnit se z boty.

Hned na začátku se ve vysokém tempu závod natáhl do pěkného vláčku a po rovnější pasáži okolo Labe se začalo stoupat okolo Medvědího potoka směrem na Medvědí boudy. Tento úsek rozdělil čelo závodu. Já a Honza Hepnar z Orlických hor jsme  společně bojovali o 3. místo. Honza se držel jako klíště až na Brádlerovy boudy, kde jsem nasadil k závěrečnému trháku. Povedlo se a postupně se mi dařilo navyšovat náskok nad mým dobrým kamarádem a rivalem v každém klání. Do cíle u Ptačích kamenů jsem si vybudoval náskok něco kolem jedné minuty.

V cíli jsem se opět mohl zabalit do primaloftu, který mě perfektně zahřál při sjezdu zpět na Medvědí boudy, kde bylo závěrečné vyhlášení závodu. Vzhledem k loňské  katastrofické zimě proběhlo také vyhlášení českého poháru za rok 2014, kde jsem obsadil 4. místo.

Vyhlášení českého poháru za rok 2014, kde Míra Duch obsadil 4. místo.

V závodě musím vyzdvihnout perfektní funkčnost kombinézy La Sportiva, která je zateplená v oblasti kolen a větru odolná v přední části těla včetně třísel (v tréninku či na tůře doporučuji dvoudílnou náhradu - bundu Trango La Sportiva a kalhoty Solid).