38. mezinárodní závody Horské služby

Pravé zimní počasí přivítalo účastníky 38. ročníku mezinárodní soutěže Horských služeb, kteří přijeli změřit své síly a dovednosti 14. a 15. 1. 2016 do Špindlerova Mlýna. Na start dvoudenního závodu se postavilo celkem 17 družstev vždy po dvou záchranářích.

První den čekala na závodníky terénní etapa na skialpinistických lyžích o délce 24 km s převýšením okolo 2 000 m. Slušné sněhové podmínky umožnily pořadatelům připravit zajímavou trať situovanou do oblasti Přední planiny a Stohu.

V rámci terénní etapy absolvovali sportovci měřený usek o délce cca 2 km vedený po sjezdovce Hromovka, strmý úsek, při kterém ze sebe závodnici vydali maximum, představoval tvrdou zkoušku hned na začátku závodu. Na stejném svahu absolvovali členové Horské služby i poslední měřenou disciplínu, kterou byl obří slalom.

Závěrečný den soutěže prověřil schopnosti záchranářů v klasickém obřím slalomu (absolvovaném na sjezdových lyžích), obřím slalomu s Akia člunem a ošetření pacienta.

Nejvíce úctyhodné výkony ovšem členové Horské Služby předváděli při vlastním závěrečném ošetření pacienta. Přísná lékařská komise si pro soutěžící připravila celou řadu vážných a komplikovaných úrazu, avšak ve všech případech se s nimi závodníci vyrovnali na výbornou.

Michal Štantejský a HUDY ambasador Radoslav Groh při záchraně zraněnéhoV každé z disciplín se závodilo naplno, tak aby sportovci předvedli ten nejlepší výsledek  a dobře tak reprezentovali svůj okrsek a rodné hory. Celkové vítězství nakonec v napínavém souboji vybojovala hlídka Horské služby Špindlerův Mlýn ve složení Michal Štantejský a HUDY a La Sportiva ambasador Radoslav Groh.

Na druhém místě skončili borci ze Šumavy Martin a Ondřej Kocumové a třetí místo putovalo do Jizerských hor zásluhou Pavla Horkého a Jana Jiráka

V kategorii veteránu se podařilo zvítězit Karelu Kramolišimu a Romanu Glajcarovy z HS Beskydy před reprezentatnty Krušných hor Slavojem Hlouškem a Pavlem Antlem, třetí místo vybojovali Michal Klimeš i Černy Miroslav z Jeseníku.

Hodnoceny byly i jednotlivé disciplíny. Nejlepšími jezdci ve slalomových tyčích se stali mladí borci z Krušných hor Ondřej Vank a Šimeček Václav, kteří vyhráli jak slalom na skialpinistických tak i sjezdových lyžích.  Měřenou etapu nejrychleji absolvovalo domácí družstvo Štantejský, Groh. Vítězi poháru Červeného kříže za nejlepší ostření se stali bratři Martin a Ondřej Kocumové

V průběhu celé soutěže členové Horské služby jasně demonstrovali svou připravenost efektivně pomoci každému, kdo se na horách ocitne v nesnázích.

Nejlepší závodníci byli za své výkony oceněni  vybavením od značky Deuter. Pro společnost HUDY sport je ctí být partnerem této organizace. Horská služba dlouhodobě využívá batohy Deuter při své činnosti. Výborně se osvědčil zejména batoh Deuter Guide 35+. Batohem, kterým díky svým unikátním vlastnostem a spolehlivosti, byly vybavení všichni členové Horské služby České republiky.